Voltaire: Hayvanlar Üzerine

Hayvanların anlayıştan ve duygudan uzak makineler olduğunu, faaliyetlerini hep aynı şekilde yürüttüklerini, hiç ama hiçbir şey öğrenmediklerini söylemek ne kadar da yazık!

Yuvasını daire şeklinde yapan kuş yuvasını duvara yaslaması gerektiğinde yuvayı yarım daire biçiminde yapar, eğer yuva bir köşeye denk geliyorsa çeyrek bir daire yapar ve bir ağaçta yuva yapacaksa bu tam bir daire biçimde olacaktır. Yani şimdi bu kuş her seferinde aynı mı hareket etmektedir?

 

3 aydır eğittiğiniz av köpeğinin eğitim sonunda çok şey öğrenmiş olmaz mı? Yeni bir ezgi öğrettiğiniz kanarya onu hemen bir seferde mi tekrar eder ? Öğretmek için zamanınızın bir kısmını harcamaz mısınız ? Onun bir yanlış yaptığına ve sonra yanlışını düzelttiğini hiç mi şahit olmadınız?

 

 

Sizinle konuşabildiğin için benim duygulara hafızaya ve fikirlere sahip olduğuna karar veriyorsunuz ama ben sizinle konuşmuyorum. Kederle eve gidişimi izliyorsunuz, evde endişeyle bir kağıt parçası arıyorum, masamın çekmecesini açtığında kağıdı oraya koyduğumu hatırlıyorum, buluyorum ve neşeyle okuyorum. Üzüntü ve haz duygularını deneyimlediğime, hafızaya ve akla sahip olduğuma hükmediyorsunuz.

 

voltaire

 

Peki o zaman sahibini kaybetmiş, ağlayarak onu bulmak için bütün sokakları gezip durmuş ve huzursuz bir halde eve girmiş, merdivenleri çıkmış, odaları tek tek gezmiş ve sonunda çok sevdiği sahibini çalışma odasında bulmuş ve bunun üzerine neşesini ve mutluluğunu kesik kesik ağlayarak, kuyruk sallayarak ve sevecenlikle gösteren bir köpek için de aynı hükme varmanız gerekmez mi?

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s