IMF: Dost mu, Düşman mı?

IMF. Günümüzde ne olduğu tam olarak anlaşılmayan, bir kesim tarafından korku ile bakılan, diğer bir kesim tarafından ise kara gün dostu olarak bilinen kuruluş.

Ama çoğunlukla siyasi iktidarların popülist yaklaşımları sebebiyle,Türkiye’nin ekonomik kriz zamanlarında yaşadığı sorunların temel kaynağı olarak gösterilir.

Peki kimdir bu IMF?

Ekonomi Türk kitabının yazarından işte IMF:

 

Yurdum insanının ekonomiden anlamasının sonuçlarından bir tanesi de IMF düşmanlığıdır.

Solcusundan tutun sağcısına kadar herkes düşmandır.

 

ana resim

Bunun böyle olmasının nedenlerinden bir tanesi IMF’ nin gelişmiş ülkeleri hegomanyasının bir uzantısı olarak görülmesi, diğeri de IMF’nin karşımıza sadece kriz zamanlarında çıkması. O yüzden de IMF’yi hep krizle ilişkilendirmişiz.

Aynı mantığı kullanarak doktorları da sevmememiz lazım. Doktor demek hastalık demektir çünkü.

 

Bundan 80 sene önce New York’ta hastaneye canlı giren her 2 kişiden biri tabutla dışarı çıkıyordu.  Ama bu, daha çok hastane bu kişileri öldürüyor anlamına değil, bu kişiler hastaneye ölmeden önce geldiği anlamına gelir.

 

IMF politikalarının ekonomik üstünlüğü tartışılır, tartışılmaktadır. Genellikle bizim de burada belirttiğimiz gibi popülizmin pençesindeki kredi kartına yüklenip bol bol hurma yiyen ve yorgan döşek hasta olan ekonomiler IMF’nin kapısını çalarlar.

 

 

IMF 4

 

Bu ülkeler problemleri çözmek yerine erteledikleri için işler bir gün inceldiği yerden kopar ve başka çareleri kalmadığından IMF’den yardım istenir. Şimdi Burada suçlu IMF mi yoksa ülkenin iş bilmez bu politikacılarda mı?

 

 

Türkiye’de bu ülkelerden bir tanesi.

 

 

Çok uzun süreler çok büyük açıklar vererek ve önüne gelene rüşvet, teşvik ve zam dağıtarak 3 tane kriz yaşadık.

 

 

Süleyman Demirel çocuk yaşta insanları 38 yaşında emekli ederek her sene 30 milyar TL açık verilmesine neden olduğunda, bunun sorumlusu IMF miydi?

 

 

Mesut Yılmaz işçi ve memur maaşlarını iki katına çıkartıp milyarlarca lira açık verilmesine sebep olduğunda bunun sorumlusu IMF miydi?

 

 

Hayali ihracatların vergi kaçırılmasının kayıtsız işçi çalıştırılmasının sorumlusu IMF midir?

 

IMF 3

Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra IMF’ye çağırıyoruz.

Adamlarda ülkenin en riskli olduğu zaman da gelip piyasa faizlerinin yarısına bize kredi veriyorlar, halkımız ise adamları bir kaşık suda boğacak.

 

Neymiş? IMF bütçe açıklarını kapanması için insanları daha geç emekli olmasını ne iş yaptığı belli olmayan devlet memurları azaltılmasını, devlete faydalan çok zarar getiren ve politikacılarla akrabalığı olan devlet şirketlerinin özelleştirilmesini, vergi idaresinin özelleştirmek vergi kaçakların azaltılmasını, piyasaların serbestleştirilerek vatandaşın tekeller tarafından sömürülmemesini sağlamaya çalışıyorlar.

Şuçlu IMF değil ki!

 

 

Suçlu Türkiye’yi IMF den yardım isteme noktasına getiren politikacılar ve onlara destek olan ekonomi cahili halktır.

 

 

Kendi salaklığımızın faturasını IMF’ye kesiyoruz, onlara düşman muamelesi yapıyoruz.

 

Bizim bizden daha büyük düşmanımız yok kendimize yaptığımız kötülükten daha büyüğünü bize yapan da yok.

 

 

Bize düşen politik laf cambazlıklarını bırakıp adam gibi IMF’nin deyip demesine bakmadan sorunlarımızı kendimizin çözmesidir.

 

 

Herkes birbirine kazık atmaya uğraşıyor, her iş başına gelen kendi yandaşlarına devletin kaynaklarını peşkeş çekmeye uğraşıyor. Sonra da bu ülkede büyüme işsizlik arttığında suçu IMF’nin CIA’nın ve UEFA’nın üzerine atıyoruz. Bunlar hep ekonomi cehaletinin neticesi. bir adam da çıkıp söylemeye cesaret edemiyor.

 

Ama ben söylüyorum.

 

Biz istemedikten sonra bize kimse zarar da veremez fayda da.

 

Okuyun öğrenin karşı olduğunuz partiden de olsa bir politikacı doğru söylüyorsa destek olun.Zaten böyle insanların sayısı çok az, bir de ideolojik karalamalarla bu kişileri elimizden kaçırmayalım.

 

 

Daha fazlası için: Ekonomi Türk; Ekonomide Hurafeler ve Gerçekler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s