Siyasi İslamcılar, Demokratlar ve Safsatalar

Texas eyaletinin Dallas şehrinde cumhuriyetçi muhafazar kesime seslenen New York aksanlı bir politikacı… Konya’nın Karatay ilçesinde sağ muhafazakar bir topluluğa seslenen bir başka siyasetçi.

Her ne kadar farklı kıtalarda siyaset yapsalar da, bu iki insan ve dünyanın birçok yerindeki siyasatçinin çok önemli bir ortak noktası var. O da kendiyle aynı görüşe sahip seçmenleri desteğini almak için kullandıkları hileli akıl yürütme teknikleri, safsatalar. Diğer adıyla hakikatın önemsizleştirilmesi.

Milattan önce yıllarda Yunan polis devletlerindeki bir politikacıdan 2019 yılında Cumhuriyet Partili Amerikan Başkanı Donald Trump’a uzanan siyasetin hikayesinin pek iyi bir aşama kaydetmediğini görebilirsiniz.

Kimileri bu tür siyasi figürlerin şan eseri olarak ortaya çıktığını ve devamının gelmeyeceğini düşünebilir.
Fakat konuya daha geniş perspektiften baktığımızda, Fransa’da, Hollanda’da, Türkiye’de ve hatta kimi İskandinav ülkelerinde bahsettiğimiz politika modelinin iktidarda veya yükselişte geçtiğini görebilirsiniz.

Acaba eskiden de durum böyle miydi?

krallık.jpg

Bir monarşik yapıda örneğin 15. Yüzyıl Avrupası’nda bir kralsanız, ülkeye yönetme yetkisinin Tanrı tarafından Hanedanlığınıza bahşedildiğini öne sürerek konumunuzu meşrulaştırabilirsiniz. Kilise ve soylular ile aranızı iyi tuttuğunuz sürece de tahtınızı koruyabilirdiniz.

Fakat günümüzde bu denkleme bir sınıf daha eklenmiş bulunmakta.

Halk, vatandaş,yurttaş çoğu siyasetçi için seçmen.

halk.jpg

Modern yüzyılda bir ulusu kendi ideolojilere uygun bir şekilde yönetmek isterseniz bu büyük bir kitleden onay almanız gerekmektedir.
Sayıları kimi ülkelerde 3 milyarı aşan bu kitleyi kendi siyasi görüşünüzle nasıl şekillendirebilirsiniz?

Bu sorunun cevabını yazının başında da belirttiğimiz günümüz siyasi liderlerinde bulabilirsiniz.

Yalın Alpay’a göre bu modelin çok daha açıklayıcı bir adı var. O da Post Truth yani Hakikatin Önemsizleştirilmesi.

Kendisi konuyu şöyle özetliyor:

Hakikatin önemsizleşmesi toplum görüşlerinin oluşmasında duyguların ve kişisel inançların, hakikatın önüne geçmesidir.
Böyle bir ortamda, destekçisi olan kitlenin inançlarına ve önyargılarına uygun olduğu sürece liderlerin tutarsız savlar ileri sürmesi, yolsuzluk yapması, ekonomide, dış siyasette başarısız olması önemini yitirir. Bunların tümü iç-dış düşmanlar, terör örgütleri, casuslar, ülkenin gelişmesini istemeyen seçkinler gibi, çoğunlukla
icat edilmiş kesimlere yıkılır.

Bu hileli akıl yürütme tekniklerini sadece siyasetçiler tarafından kullanılmıyor.
Patronunuz, arkadaşlarınız ve kimi zaman aile içinden yakınınız bile az da olsa bu yola başvurabilir.

İşte Yalın Alpay’dan birkaç hileli akıl yürütme tekniği (safsata):

Yanlış ikilem:

Gerçek bir ikilem, iki alternatiften başka bir alternatifin olmadığı durumlarda ortaya çıkar. Yanlış iklem ise, ikiden fazla seçeneğin olası olmasına rağmen, bu iki seçenekten başka bir seçenek yokmuşçasına ikna edilmemizden kaynaklanır.

bush.jpg

Örnek:
“Ya bizimlesiniz, ya teroristlerle”
Bu, Bush’un 11 Eylül saldırıları sonrasında tüm dünyaya dekalre ettiği yaklaşımıdır.
Buradaki söylem, ABD’nin bundan böyle küresel siyasette atacağı adımları ya da muhtemel askeri operasyonlarını onaylamayan her ülkeyi terorist ilan eden,
pek dayatmacı bir ifade taşır.

Karşı Savı Nefret Uyandıran Bir Kategoriye Dahil Etmek

Çürütülmek istenen savı, nefret uyandıran bir kategori içine sokarak bertaraf etmek ya da kuşkulu hale sokmak için başvurulan hileli akıl yürütmedir.

bu-ülkeyi-ikik-ayyaş

Örnek:
“Bu partinin kurucuları iki ayyaştır.”
Bu örnekte, savlarının çürütülmesi istenen partiye, savları üzerinden değil, kurucuları üzerinden eleştiri getirmeye çalışılmış, parti kurucuları, itibarlı olmayan ayyaşlık kategorisi altına alınmıştır.
Böylelikle rakip partinin savlarının ciddiye alınmaması için partini savlarıyla ilgili olmayan bir çürütme delillendirilmesi getirilmektedir.
Bu hileli akıl yürütmeye göre partinin kurucuları ayyaştır, o halde bu partinin hiçbir savı geçerli değildir.

Söylenenler ile Yapılanlar Arasındaki Çelişkilere Yönelmek

Çürütülmek istenen savın kendisini çürütmek yerine, onu savunan rakibin takındığı tutuma aykırı olarak konumlandırabilecek davranışları bulmak
ve rakibin söylemleri ile davranışları arasında tutarsızlık olduğunu ileri sürerek söylemin geçersizliğini kanıtlamaya çalışmak şeklindeki akıl yürütme biçimidir.

laiklik

Örnek:

– Şikayetçi Vatandaş: Ülkede kabalık ve görgüsüzlük diz boyu. Dolar ve Euro paramızn 5 katı. İlk yağmurda her yer sular altında.

-Memnun Vatandaş: Madem ülkeden bu kadar şikayetçisin, o halde neden ilk uçakla başak ülkeye gitmiyorsun?

Bu örnekte Türkiye’nin yaşamak için hoş bir yer olmadığının ileri sürülmesi savına mantıklı bir cevap getirilmemiş. Onun yerine; Muhalif Vatandaşın Türkiye’den şikayetçi olmasına karşın, Türkiye’de yaşıyor olmasının bir çelişki oluşturduğunu ileri süren Memnun Vatandaş, hileli akıl yürütmeyle karşı tarafın savını çürüttüğü izlenimini vermeye çalışmıştır.

Oysa ki, Türkiye’den çeşitli konulardan memnun olmamak, ülkeyi terk edilmeye layık bir yer olarak görmek anlamına gelmez. Aksine, hangi konularda ülkeyi daha yaşanabilir koşullara getirebileceğini tartışmaya açmak anlamına gelmektedir.

Bu ve bunun gibi safsatlardan uzak durmak için gitmeniz gereken adres:

Alpay Erdem : Yalanın Siyaseti

YouTube videoları için: Safsata Savar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s