Görünmeyeni Düşünmek: Kürtaj Hakkı ve Güvenli Şehirler

Olay Ufku

Çoğu olayda neden sonuç ilişkisi kurarken genellikle ilk akla gelen çözümü uygulamayı tercih ederiz. Bu methot basit, içinde fazla değişken olmayan durumlarda yararli olabilir. Peki tam tersi senaryolarda yani birden fazla etkenin olduğu durumlarda nasil bir yol izlemeliyiz ?

1985 yillarında Şikago şehri çok büyük bir sorunla karşı karşıyaydi.  Sürekli artan suç oranları. Gasp, adam yaralama hırsızlık gibi olaylarin sayısı o kadar çok artmış ki, askeri müdahele seçeneğini bile düşünülmeye başlanmış. Yetkililerin ilk aklina gelen fikir bölgedeki güvenlik görevlilerin sayısıyla ceza yaptırımlarının artırmak olmuş. Fakat bu önlemler sorunun çözümünde herhangi bir değişiklik yaratmamış. Şikago halen Amerika’nın en tehlikeli şehri olarak anılmaya devam etmiş.

Aradan geçen bir on yıllık sürenin ardından suç oranlarında esrarengiz bir şekilde ani bir düşüş yaşanmış. Bu gelişme haliyle herkesi şaşırtmış. Acaba bu duruma ne sebep olmuştu?

Emniyet güçlerinin sayısının artırılması, toplumu suça karşı bilinçlendirme kampanyaları, yeni ceza yönetmelikleri ve benzeri bir çok önlemin etkisi olduğunu düşünebilirsiniz…

View original post 298 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s