Aynı saatte Uyanmanın ve Yemek Yemenin İnanılmaz Faydası

Bugünkü yazımızda günün belirli bir saatinde kalkmanın ve yine belirili zaman dilinde yemek yemenin faydaları üzerine konuşacağız. Bu konuya değinirken bunu yapmanız için gerekli 5 büyük neden gibi klişeler önünüze sunmayacağım.Bu argumanı savunurken beynimizin çalışma prensipleri üzerinden ilerleyeceğiz.

Duygularımız, düşüncelerimiz ve anılarımızın milyonlarca yıldır var olan bilinçaltı ölçü göstergesinde (measurement tool) üzerinde gösterilmektedir. Bu araç günümüzde dahi balıklarda, kurtlarda, kuşlarda ve hatta insanlarda bile varlığını sürdürmektedir.

measurement-tool

 

Bu aracın tek ve çok önemli bir işlevi vardır. O da, çevremizdeki insanların sosyal statüsünü göz önüne alarak toplumdaki hiyerarşik yerimizin belirlenmesidir.

Örnek olarak yüz tane güvercini bir kafese koyduğunuz zaman, her birinin biliçaltı ölçü göstergesi çevresindekileri analiz etmeye başlar. Bu süreçte kafesten her hangi bir güvercinin kendisine yönelteceği sorular “hangi güvercinler sosyal statü bakımından benden daha yukarı, hangileri benden aşağı ya da ben bu toplululuk arasında ne seviyedeyim” şeklinde olacaktır. Aldığı cevaplar ise gruptaki yerini belirlemede fayda sağlayacaktır.

Bu durum hiyerarşik güç dağılımı veya diğer adıyla sosyal konum piramiti olarak adlandırılabilir.

Böyle bir olayın medeni toplumlarda gerçekleşmeyeceğine kanaat getirebilirsiniz. Fakat bunu her birey yapmaktadır. Çünkü bilinçaltınızdan gelen, toplum içinde hayatta kalma arzusunu görmezden gelemezsiniz.

Farz edin, amansız bir çete tarafından işletilen bir mekana uğradınız.

Haliyle sıradan bir vatandaş olarak, burada piramitin en altında yer alırsınız.

Bilinçaltı göstergesini hiçe sayarak , tehtitkar ve agresif bu tutum sergilersiniz başınızı burada belaya sokabilirsiniz.Muhtemelen; mekan sahipleri ve müşteriler bu tutumunuza karşılık size konumuzu hatırlatan bir cevap verecektir.

Bilinçaltı göstergemiz sürekli olarak çalışmaktadır.  Bu araç bir birey olarak sosyal statü piramidinde hangi basamakta olduğumuzu, başka insanların bizimle ve kendi aralarında yapmış olduğu etkileşimi inceleyerek belirler.

piramit.png

Diyelim ki bu piramitin en üst basamağındasınız. Muhtemelen şu özellikleri barındırırsınız:

Sağlıklı, güç sahibi, eş bulma sorunu olmayan, yeme içme problemi yaşamayan kısacası hayatta kalma ile ilgili her hangi endişesi olmayan bir profil çizersiniz.

Piramitin en alt basamağında olursanız, durum tam tersi bir şekilde ilerler:

Açlık, barınma ve eş bulma sorunu, üst basamaktaki insanların zorbalığına uğrayan bir birey…  Burada her gün tam anlamıyla, yaşam mücadelesi verirsiniz.

Piramidin zirvesinde yaşayanların beyni süreki olarak serotonin hormonu salgılar. Bu durum kişileri, daha özgüvenli daha rahat ve güvencede hissetmelerini sağlar.

Piramitin dibinde tahmin edeceğiniz gibi bu hormonunu salımı daha az olacağından, bu basamaktaki  kişilerde; anksiyete, stres, depresyon gibi fiziksel ve bilişşel yönden olumsuz etkilere neden olan rahatsızlıklar görülür.

Bu sebepten pramidin en üstte yer almak; hem ruhsal hem de bedensel sağlığınız için çok önemlidir.

Peki bunun belirli saattte yemek yeme ve uyuma ile ne alakası var?

ne-alakası-var

Bilinçaltı göstergemiz piramitteki yerimizi belirlemeye çalışırken birçok değişkeni hesaba katmaktadır. Bunlardan belki de en önemlisi devamlılıktır.

Devamlı olarak, günün belirli bir saatinde uyanıp ve beslenen bünye belirli bir istikrar kavuştuğunu hissetmeye başlar.

Her gün aynı saatte uyandığınızda, ayn saatte kahvaltınız yaptığınızda ve işe gitmek için aynı saatte yola çıktığınızda, zihninize bunların rutin bir süreç olduğunu, bu eylemlerin üzerinde fazla durmasına gerek olmadığını sinyalini verirsiniz .

Bu  düzeni bir defa kurduğunuzda, beyninizin “kaçta kalmamız gerek, kaçta otobüse binmeliyiz ve ne zaman yemek yiyeceğiz” gibi  sorduğu soruları otomatik pilota alarak, yani bir anlamda bu tür sorunları daha tahmin edilebir hale getirerek, zihninizi rahatlatabilirsiniz.

Ve böylelikle daha rahat, daha güvende hissederek, bilinçaltı sosyal statü göstergesi sizi piramitteki en üst basamaklara taşır.

Bunun gibi hayata dair birçok ilginç ve yararlı içeriklere, Improvement Pill YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s