Homo Sapiens Hikayeleri

Olay Ufku

Homo sapiens. Yaklaşık 50 000 yıl önce ortaya çıkmış, primatlar takımının büyük insansı maymunlar familyasının tek üyesi.

Afrika kıtasına ayak bastığımızdan beri, çok uzun yıllar geçti. Bu zaman içerisinde canlılar dünyasındaki hiyerarşik konumumuz gün geçtikçe arttı. Ve bugün bu dünyayı tamamen kontrol altına aldığımızı söyleyebiliriz. Peki bizi bu noktaya gelmemizi sağlayan şey nedir? Teknoloji mi, yazının icadı ya da tarım toplumuna geçişimiz mi?

Şüphesiz ki bu sorunun kesin bir cevabı yok. Bu alemdeki krallığımızı ilan ederken bir çok faktörden yararlandık. Avcı toplayıcıdan tarım toplumuna geçerek çok önemli bir soruna çözüm bulduk. Hayatta kalmak için ihitiyacımız olan kaloriyi artık depolayabiliyorduk. Bu ihtiyaç için kilometrelerce yol kat ederek, göçebe bir hayat sürmemize gerek kalmadı. Ve sonra depoladığımız tarım ürünlerinin kaydını tutmak için yazıyı icat ettik. İşte bu nokta, insanlık tarihinin dönüm noktalarından biriydi. Bu keşifle sadece ürünlerin envanter kaydının tutmakla kalmayıp, büyük topluluklar için uyulması zorunlu kurallar ve kanunlar oluşturulmasını sağladı. Ekonomi, …

View original post 673 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s