Astrolojiye ve Tarot Falına Giriş

Bilim gün geçtikçe ilerliyor. Teknoloji de beraberinde inanılmaz bir hızla gelişiyor.
Peki yaşamamızı  kolaylaştıran bu teknolojik atılımlar sayesinde entelektüel anlamda da biz insanoğlu aynı ilerlemeyi gerçekleştirebildik mi?

Bugün maalesef hala gazetelerin en çok okunan yazılarından biri günlük falınız başlıklı köşelerse, bir astroloji sitesinin aylık ziyaretçi sayısı 1 milyon’a yakınsa ve şehirlerin en popüler yerlerinde insanlar tarot falı için uzun kuyruklar oluşturuyorsa; belki de istenilen noktanın şuan yakınında bile olmadığımızı söyleyebiliriz.
Teknoloji ve sanayideki gelişmelerden dolayı yüzlerce meslek tarihin tozlu sayfalarına karışmasına rağmen, tarot falcılığı ve astroloji gibi meslekler bugün halen popülerliğini korumakta. Tablonun yakın zamanda değişeceği yok gibi. Bu yüzden bu yazımızda bu meslekleri bu kadar başarılı kılan faktörleri inceleyeceğiz.

kehanet-gücü-sahipleri

Cevap aslında iki kelimelik bir teknikte yatıyor. Öznel doğrulama tekniği. Evet hepsi bu.
İşte size bir örnek. Aşağıda bu teknik kullanılarak hazırlanmış bir tarot falı.

 

“Başka insanlarin sizi sevmesine ve hayran olmasına ihtiyaç duyuyorsunuz ama buna rağmen kendinizi eleştirme eğilimindesiniz. Bazı kişilik zayıflıklarınız olmasına rağmen, genellikle bunları telafi edebiliyorsunuz.
Hala avantaja çevirmediğiniz önemli miktarda potansiyeliniz var. Dışarıdan disiplinli ve kontrol sahibi görünürken, içeride endişe duyma ve güvensiz hissetme eğilimindesiniz. Bazen karar verirken ya da bir şey yaparken doğru olduğundan ciddi şüphe duyduğunuz şeyler oluyor.

 

Belirli bir oranda değişim ve çeşitliliği tercih ediyorsunuz ve etrafınız sınırlar, kısıtlamalarla çevrili olduğu zaman sıkılıyorsunuz.Bağımsız bir düşünür olmakla gurur duyuyorsunuz ve tatmin edici kanıt olmadan başkalarının açıklamalarını kabul etmiyorsunuz. Ama kendinizi başkalarına açarken çok dürüst olmayı akıllıca bulmuyorsunuz. Bazen dışa dönük, nazik ve sosyalken bazen de içe dönük, endişeli ve suskunsunuz. Bazı arzularınız gerçek dışı olma eğilimi gösteriyor.”

 

 

Bunlar size doğru görünüyor mu? Sizi tarif ediyor mu? Öyle olmalı. Çünkü herkesi tarif ediyor.
Yukarıdaki ifadelerin tamamı Bertram R.Forer’in 1948 yılında yapmış olduğu bir deneyden geliyor.Forer öğrencilerine kişilik testi verdi ve onlara her biri için ayrı bir değerlendirme yapılacağını söyledi ama herkese aynı analizi verdi.

 

Öğrencilerden analize bakmalarını ve isabetlilik oranını değerlendirmelerini istendi. Ortalama olarak, öğrenciler bu düzmece analizi yüzde 85 oranında doğru olarak değerlendirdi. Yukarıdaki paragraf aslında Forer tarafından deney için yıldız fallarından rastgele toplanmış satırlardır.

 

Her hangi bir kişiye uygulanabilecek biçimde tasarlanmış belirsiz ifadelere inanma eğilimine Forer etkisi denir ve psikologlar insanların neden biyoritim, iridoloji ve frenoloji gibi sahte bilimlere ya da astroloji, numeroloji ve tarot kartları gibi mistisizme kandıklarını açıklamak için bu fenomeni işaret eder.

 

Forer etkisi, öznel geçerlilik olarak adlandırılan çok daha büyük bir fenomenin parçasıdır; bir başka deyişle konuşma konusu siz olduğunuzda önerilere karşı zayıf olma durumunuzdur.

 

Öznel doğrulamaya gücünü bireylerin umut etme eğiliminden alır. Medyumun haklı olmasını ya da kutsal taşların bilinmeyeni açıklamasını istiyorsanız, arada yanlış tahminlerde bulunsalar bile onlara inanmak için bir yol bulursunuz. Bir şeylerin doğru olmasını istediğinizde, modellere bakarsınız; takım yıldızındaki yıldızlarda olduğu gibi noktaları birleştirirsiniz. Beyniniz düzensizlikten nefret eder. Bulutlarda yüzler ve kamp ateşlerinde iblisler görürsünüz. Kehanet gücüne sahip olduğunu iddia edenler, bu doğal insan eğiliminlerini kullanırlar. Öznel doğrulama ve daha sonra da onaylama ön yargısını kullanmak için size bağlı olduklarını bilirler.

 

Bir yıldız falı sayfası gördüğünüzde, hepsini okuyun. Biri sizin kalbinizin içini gördüğünü iddia ettiğinde, hepimizin kalbinin aşağı yukarı aynı olduğunu hatırlayın.

Daha fazlası için : Aslında O Kadar Da Akıllı Değilsiniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s