Öbür Dünyadan Hikayeler

Ölüm sonrası yaşamda başka insanlara göre değil, kendinize göre yargılanırsınız. Daha açıkçası ne olabilirdinize göre yargılanırsınız. Dolayısıyla ölüm sonraki yaşam, şimdiki yaşama oldukça benzer ama o hayata olabileceğiniz tüm “siz”ler de dahildir.  Örneğin, asansörde kendinizin daha başarılı versiyonlarınızla, belki de doğduğunuz yerden 3 yıl önce ayrılan kendinize rastlayabilirsiniz. Ya da uçakta şirket başkanının yanına oturmuş ve o kişi tarafından işe alınmış bir versiyonunuz çıkabilir karşınıza. Bu “siz”lerle karşılaştıkça, başarılı olmuş bir kuzeninizin için duyacağınız türden bir gurur duyarsanız: başarılar doğrudan size ait olmasa da, bir şekilde size yakın gelir.

 

Ancak çok geçmeden gözünüz korkmaya başlar. Bu “siz”ler gerçek siz değildir, sizden daha iyidirler. Daha akıllı seçimler yapmış, daha çok çalışmış, kapalı kapıları zorlama yolunda fazladan çaba sarf etmişlerdir.

 

Söz konusu kapılar nihayetinde kırılarak açılmış, yaşamlarının renkli ve yepyeni yönlere doğru dağılmasını sağlamıştır. Bu tür başarı, genler açısından size daha iyi bir el düşmesiyle açıklanamaz, üstün versiyonlarınız sadece kağıtları daha iyi oynamış. Paralel yaşamlarında daha iyi kararlar vermiş, ahlaki hatalardan kaçınmış, aşktan ümitlerini kolay kolay kesmemişlerdir.

 

Sonunda bu daha iyi “siz”lerin yanında duramaz olursunuz. Hayatınızda kimseye karşı böyle rekabetçi hislerle dolu olmadığınızı fark edersiniz. Kendinizden daha başarısız kimseyle kaynaşmaya çalışırsınız ama bu acınızı dindirmez. Aslında daha az önemli “siz”lere karşı fazla sempati beslemezsiniz ve miskinlikleri karşısında biraz kibir duyarsanız. Zahmet edip de etkileşime girdiğinizde, “Televizyon seyretmeyi bırakıp, kanapeden kalksaydın, bu durumda olmazdın,” dersiniz onlara. Halbuki daha iyi “sizler” ahirette daima karşınızdadır. Kitapçıda onları elinizden kaçırdığınız sevgi dolu kadınla kol kola görürsünüz. Bir diğer “siz” kitap raflarını tarıyor, sizin aksine yazmayı tamamlayabildiği kitabın üstünde parmağını gezdiriyordur. Ya dışarıda koşan şu “siz”e ne demeli? Sizin bir türlü düzenli gidemediğiniz spor salonu sayesinde vücudu sizinkinden çok daha güzeldir.

 

sonraki-hayattan-kık-oyku-2

 

En sonunda savunmacı bir pozisyon alır, böylesine iyi huylu ve erdemli olmayı zaten istemediğinize dair nedenler aramaya başlrsınız. Nispet olsun diye daha kötü sizleri dost edinir, onlarla içmeye gidersiniz. Ancak orda bile,  yaptığı son tercihi kutlamak için dostlarına içki ısmarlayan daha iyi sizlere rastlarsınız.

 

Böyle böyle cezanız ahirette zekice ve otomatik olarak yerini bulur; potansiyelinizi hayata geçirmekte ne kadar başarısız olursanız, karşınızda bu sinir bozucu “siz”lerden o kadar çok çıkacaktır.

 

Daha fazla öykü için: Ve… Sonraki Hayattan Kırk Öykü

Öbür Dünyadan Hikayeler” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s