Bin Yıllık Mücadele: Astronomi ve Astroloji

Yıldızlarla olan ilişkimiz çok eskiye dayanmaktadır. Yazının icadindan önceki dönemlerde bile, insanoğlu yıldızlara ve gökcisimlerine ilgi duymuştur.
Bu merak kimi zaman zaruriyetten, kimi zaman da bu devasa fenomenlere olan hayranlıktan ortaya çıkmıştır.
Düşünün Mısır’da Nil Nehri kenarında yaşayan bir çiftçisiniz. Küçük uydumuz Ay’ın sebep olduğu gel git olayları, bir sel baskınında bütün mahsüllerinizi yok edebilir. Ya da Güneş’e tapan bir tarikatın lideri olduğunuzu farz edin. Güneş tutulmasının ne zaman olacağını tahmin edebilmeniz takipçileriniz tarafınızdan büyük bir hayranlıkla karşılanacaktır.

Teknolojik sebeplerden ötürü ilk zamanlardaki kosmos merakımız Ay, Güneş ve çıplak gözle görebildiğimiz birkaç gezegenden oluşmaktaydı. Yine de  atalarımız yaşadığımız dünyanın evrenin bir parçası olduğu gerçeğinin bilincindeydi. Bu ilgi ve merak sayesinde astronomi de bugünkü noktaya gelebildiğimizi söyleyebiliriz.
Daha yolun başında olabiliriz, ama ünlü bir Çinli bilgenin dediği gibi ” En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar”.

Modern dünyada bu küçük adım Carl Sagan tarafından atıldığı söylenebilir. Carl Sagan’a göre insanoğlu kendini, geçmişini kısacası varoluş hikayesinin cevabını ancak kosmos ile olan bağını anlayabildiği zaman bulabilirdi.

1980’te uzun yolculuğumuzu ilk adımlarından biri olan Cosmos TV şovu yayınlanmaya başladı. Beklenenin çok üstünde  ilgi gören bu dizi Carl Sagan’ı da heyecanlandırmıştır. Nihayet insanoğlu varoluşu hikayesine tekrar merak duymaya başlayacaktı.
Fakat bu sevinç fazla sürmedi. Diziyle birlikte popüler hale gelen astronomi, kısa bir süre sonra yeniden, insanoğlunun hurafeye ve mistisizme olan zayıflığı sebebiyle sadece belirli bir zümreye hitap eden bir bilim dalı haline geldi.
Uzay ve evrenle buluşmamış astroloji adında; gerçek anlamını kaybetmiş, sözde bir yıldız bilimi tarafından bir kez daha engellendi.

burc

Bugün bir çok insan  Venüs, Mars gibi birçok gezegeni Güneş sistemde yer alanda bir gökcisminden ziyade; iş, aşk ve gündelik hayatındaki olayları etkileyen bir fenomen olarak görmektedir.
Sosyal medya kanallarında, gazetelerde , cep telefonu uygulamalarında günlük burç yorumunuz adı altında kısa ve uzun vadedeki yaşantımızda yaşanılacak olayların yorumlayan, astroloji adı altında bu sözde uzmanlık alanının izlerini görebilirsiniz.
Bir buluşmada ya da bir iş görüşmesinde karşınızdaki kişi burçlara inanan birisiyse; doğum tarihinizle ve Güneş sistemimizdeki bir kaç gezegenle ilişki kurarak nasıl bir insan olduğunuzu tahmin edebildiklerini idda edebilir.

Bu uzun yolcuğumuzda acaba rotamızı mı kaybettik? Carl Sagan’ın Cosmos TV serisinden bir bölüm konuyu çok güzel bir şekilde özetliyor.

carl-sagan.jpg

 

Nedir bu astroloji olayı? Esas olarak doğum anınızdaki takımyıldızların ve gezegenlerin diziliminin kaderinizi belirlediğini iddia eder. Bu fikir birkaç bin yıl önce gezegen hareketlerinin kralların, hanedanların ve imparatorların kaderini etkilediği görüşünden ortaya çıkmıştı. Astrologlar gezegenlerin hareketlerini izleyip meselâ “Venüs Keçi Takımyıldızından yükseldiğinde geçen sefer ne olmuştu?” dediler. Belki aynı şey bu sefer de olur dediler. Oldukça kurnazca ama riskli bir işti.

Astrologlar burçlar konusunda kendi aralarında bile çelişiyorlar. Kişinin sadece doğum tarihini ve yerini bilseler de, ne kadar uğraşsalar da o kişinin geleceğini kestiremiyorlar.Yoksa başka ne olabilirdi ki? Doğumum sırasında yükselen Mars nasıl oluyor da geleceğimi etkileyebiliyor? Mars’ın ışıklarının ulaşamayacağı kapalı bir odada doğdum. Ama doğum doktorunun çekim kuvveti, Mars’ın çekim kuvvetinden daha büyük olmayacak mıydı? Mars oldukça büyük ama doktor çok yakındaydı.

Küçük gezegenimiz sadece bir yıldızın etkisindedir sürekli. Güneş. Bizi ısıtır, mevsimleri oluşturur, yaşamı sürekli kılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s