Kosmos Ajandası Takvimi

Varoluş hikayemizin bu bölümünde evrenin doğuşundan günümüze kadar olan süreyi kapsayan Kozmik Takvimimizi inceleyeceğiz.
Bu takvimdeki belirli gün ve haftalar günlük hayatımızda kullandığımız takvimlerden biraz farklı. İnsanlık tarihi boyunca yaşanan bütün önemli olaylar, bu tabloda 15 saniyelik bir aralığa sığdırılabilir.
Her sene bayram ve resmi tatillerinin kaç gün olduğunu hesaplayan bordrolu çalışan bu takvime bakınca derin bir hayal kırıklığına uğrayabilir. Kurban ve Ramazan Bayramı, 29 Ekim, 30 Ağustos Yılbaşı ve nice önemli günlerin tek bir takvim gününde olduğunu düşünün.
Bu çalışma Büyük patlama’dan günümüze kadar olan süreyi bir yıla indirerek, milyarlarca yıl önce başlayan varoluş hikayemizi daha anlaşılabilir şekilde gözler önüne sermektedir.
İşte Carl Sagan’ın yorumuyla karşınınızda Kosmos’un Belirli Gün ve Haftaları:
İlk önce Aralık öncesi Tarihler:
Aralık-oncesi-kosmizk-takvim (2)
Yılın son ayında gerçekleşen fenomenler:
Aralık-kozmik-takvim (1)
Ve yılın son günü, nihayet  sahnedeki yerimizi alıyoruz:
aralık-31-kosmik-takvim (1)
Yazımızı Carl Sagan’dan bir kesitle bitirelim:
Bu gibi tablolar ve takvimler kaçınılmaz olarak insanı alçakgönüllü olmaya zorlar. Bu kozmik yılda, eylül başına kadar yıldızlar arası maddenin yoğunlaşarak dünyayı henüz oluşturmamış olduğunu; dinozorların Noel arifesinde; çiçeklerin 28 Aralık’ta ve kadınlar ile erkeklerin yılbaşı gecesi saat 22.30’da ortaya çıkmış olduğunu görmek rahatsız edicidir.
Kayıtlı tarihin tümü 31 Aralık’ın son on saniyesine karşılık gelir ve Ortaçağ’ın sonunda günümüze kadar olan süre ise bir saniyeden biraz daha fazladır. Ancak benim düzenlememe göre birinci kozmik yıl sona erdi. Kozmik zamanda şu ana kadar geçen sürenin önemsizliğine karşın, ikinci kozmik yılın başlangıcında dünya üzerinde ve yakınında olacakların, bilimsel bilgeliğe ve belirgin biçimde insanların duyarlılığına bağlı olacağı açıktır.

 

Kosmos Ajandası Takvimi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s