Deflasyon: Bir Bebek Bakıcılığı Sorunu

Olay Ufku

Üniversite yıllarında, özellikle İİBF bölümlerinde sıkça adı geçen kavramlardan birisidir deflasyon. Ülke olarak uzun yillardir muzdarip olduğumuz enflasyon kavramının tam tersi anlama sahip olmasi bir çok insanda güzel bir ekonomik olay olduğu hissi yaratabilir. Ama gerçekte öyle midir?

Nobel ödüllü Paul Kragman’ının meşhur ettiği “Bebek Bakıclığı Krizi” hikayesi, deflasyonun aslında ekonomi için ne kadar tehlikeli olduğunu çok güzel bir şekilde açıklamaktadır.

Amerikan Kongre Binası’nın yakınında çalışan bir grup arkadaş, Capital Hill Babysitting Cooperative (Başkent Bebekbakıcıları Kooperatifi) adında bir organizasyon kurmuşlar. Kooperatife üye olan her bir kişi başlangıçta 60 centlik marka alıyor. Para yerine geçen bu markalarla, kooperatif üyesi bir arkadaşını belirli bir süre bebeğinize bakması için tutabiliyorsunuz. Yapılan işin saatine göre, ebeveynler ödemelerini yine bu markalarla yapabiliyorlar. Örnek olarak 2 saatlik bebek bakıcılığın ücreti 8centlik marka, 3 saatlik tarife 12centlik marka, kısacası kooperative üye olurken aldığınız 60 centlik markayla saati 4 centten 15 saatlik bir hizmet alabiliyorsunuz. Daha fazla marka…

View original post 209 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s