Görünmeyeni Düşünmek: Kürtaj Hakkı ve Güvenli Şehirler

Çoğu olayda neden sonuç ilişkisi kurarken genellikle ilk akla gelen çözümü uygulamayı tercih ederiz. Bu methot basit, içinde fazla değişken olmayan durumlarda yararli olabilir. Peki tam tersi senaryolarda yani birden fazla etkenin olduğu durumlarda nasil bir yol izlemeliyiz ?

1985 yillarında Şikago şehri çok büyük bir sorunla karşı karşıyaydi.  Sürekli artan suç oranları. Gasp, adam yaralama hırsızlık gibi olaylarin sayısı o kadar çok artmış ki, askeri müdahele seçeneğini bile düşünülmeye başlanmış. Yetkililerin ilk aklina gelen fikir bölgedeki güvenlik görevlilerin sayısıyla ceza yaptırımlarının artırmak olmuş. Fakat bu önlemler sorunun çözümünde herhangi bir değişiklik yaratmamış. Şikago halen Amerika’nın en tehlikeli şehri olarak anılmaya devam etmiş.

Aradan geçen bir on yıllık sürenin ardından suç oranlarında esrarengiz bir şekilde ani bir düşüş yaşanmış. Bu gelişme haliyle herkesi şaşırtmış. Acaba bu duruma ne sebep olmuştu?

Emniyet güçlerinin sayısının artırılması, toplumu suça karşı bilinçlendirme kampanyaları, yeni ceza yönetmelikleri ve benzeri bir çok önlemin etkisi olduğunu düşünebilirsiniz. Şüphesiz bu saydığımız önlemlerin az da olsa katkısı olmuştur ama; şuç oranına en vurucu darbe hiç tahmin edemeyeceğimiz bir yerden gelmiş. Olayların başlangıcında kabul edilen kürtaj yasası.  Evet, Şikago’nun sorununa kesin çözüm Kürtaj yasasıyla gelmiş. Yasanin yürürlüye girmesinden 10 sene sonra kentin daha güvenli bir sehre dönmesi tesadüf olamazdı herhalde.

Hikayemizin geçtiği yerde yaşayan genç jenerasyonlar hayatlarının en kritik döneminde sosyo- ekonomik koşullardam mahrum olarak yaşıyolardı. Düşünün, anneniz 17 yasinda size hamile kalmış, babanız en az anneniz kadar genç ve toy.  Sorumsuz bir baba ve çaresiz bir anne . Siyahi bir Amerikali olarak önünüzde uzunca bir yol var. Ortalama koşullarda büyüyen bir beyaz Amerikalı için normal bir süreç olan okula gitme; arkadaş edinme; bir üniversiteye kayıt olma ve iş sahibi olma gibi şeyler sizin için ulaşılması zor; uğruna mücadele vermeniz gereken konular haline gelmektedir.
Ne yazik ki coğu genç bu adil olmayan sınavı geçemiyordu. Kimileri uyuşturucu satıcılığına, kimisi de diğer kaçınılmaz olan kanunsuz yollara başvuruyordu. Sorunun çözümü halbu ki çok basitti. Genç yaşta hamile kalan bir kadına birr tercih hakkı vermektir. Sonunda kadınlar çıkan kürtaj yasasıyla bu haklarını aldılar

Amerikan Yüksek Mahkemesi Yargıcı Harry Blackmun tarafından verilen karardan bir alıntı:

Bu seçeneği (kürtajı) tümüyle reddeden Devlet’in hamile kadın üzerindeki zarar verici etkisi açıktır….  Annelik veya fazladan çocuk sahibi olmak kadının üzerine gerginlik dolu bir hayat ve gelecek yükleyebilir. Psikolojik zararları yaklaşan bir tehlike olabilir. Zihinsel ve fiziksel sağlik çocuk bakımıyla bölünebilir. Ayrıca psikolojik ve başka sebeplerle çocuk büyütmeye hazır olmayan aileye bebek getirmek sorunludur.

Kürtaj ırkçılık ve bu hikayedeki bir çok konu hakkında saatlerce konuşabiliriz. Ama kesin bir çözüm bulabilir miyiz, orası biraz şüpheli. Ama en azından şunu söyleyebiliriz;
Bu hikayedeki gibi kompleks bir sorunla karşılaştığınızda, olaya ne kadar farklı bir pencereden bakabilirseniz; çözüme o kadar yakın olabilirsiniz.

Daha fazlası için : Görünmeyen Ekonomi: Dünya gerçekte nasıl işliyor?

Görünmeyeni Düşünmek: Kürtaj Hakkı ve Güvenli Şehirler” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s