George Orwell – Katalonya’ ya Selam (Homega To Catalonia)

Daha çok 1984 ve Hayvan Çiftliği isimli kitaplarıyla bilinen George Orwell çağının ötesinde yaşayan yazarlardandır. Hani günümüzde popüler olan bir geyik var ya ölmeden önce mutlaka okunması gereken kitaplar diye. Orwell’ ın tüm kitapları her dönem mutlaka okunması gereken kitaplardandır. Her fırsatta, her ortamda, dost meclislerinde henüz okumamış arkadaşlarınıza bolca tavsiyede bulununuz, okutturunuz.

Sosyalist olmasına rağmen 1984 ve Hayvan Çiftliği isimli kitapları nedeniyle aynı siyasi görüşe sahip insanlar tarafından amerikan (kapitalist) ajanlığıyla suçlanmıştır. Günümüzde hala bu görüşü savunan arkadaşlarımız da vardır. George Orwell’ a bu tarz yaklaşımlarla haksızlık yapıldığını düşünenlerdenim. Orwell’ ın yıkıcı eleştirileri komünizm ve sosyalizm sistemine değil, bu sistemlerin totoliter şekilde uygulanmalarınadır. Ayrıca Komünizm ve Sosyalim’ in de eksiklikleri, uygulanmasındaki çarpıklıklar veya noksanlıklar açısından eleştirilmesi normal karşılanmalı. Amerikan ajanlığı ile suçlanan abimizin kapitalizmi, liberalizmi öven herhangi bir yazısı, düşüncesi bulunamamıştır.

Orwell, gazeteciyken İspanya İç Savaşı’ nın sürdüğü dönemde işi nedeniyle Katalonya’ ya gider. Evli olmasına rağmen gazeteci olarak gittiği İspanya’ da Franco’ ya karşı direnen anarşist muhalif gruplardan birine dahil olur. İspanya İç Savaşı’ nın yakın şahiti olarak gözlemlerini, düşüncelerini ve anılarını Katalonya’ ya Selam isimli kitabıyla paylaşmıştır. Orwell bu savaşta boğazından yaralanır ve ölümden döner. Özellikle bu İç Savaş döneminde Franco’ nun birlikleri zayıfladığı sırada komünist muhaliflerin tüm direniş gruplarını etkisi altına almak için cadı avını başlatması Orwell’ ın baskıcı komünizmi sorgulamasına, ağır eleştiriler yöneltmesine neden olmuştur. Yaşadığı dönemin de totoliter komünizm uygulayıcısı Stalin’ dir.

Katalonya’ ya Selam isimli kitabında, yaralandığındaki hislerini şu şekilde ifade etmiştir: ” Kabaca, bir patlamanın tam ortasında olmaya benzer bir duyguydu bu. Gürültü bir bangırtı ve bütün çevremde göz kamaştırıcı bir ışık parıltısı oldu gibi geldi. Muazzam bir şok; sonra onunla birlikte aşırı bir zayıflık, hiçliğe doğru çekildi gitti. Buna çok benzer bir hissi yıldırım çarpmasında duyabileceğinizi tahmin ediyorum. Vurulduğumu hemen anladım, ama bangırtı ve patlama yüzünden yanı başımda bir tüfeğin kazayla ateş alarak beni yaraladığını sandım. Bütün bunlar bir saniyeden daha az bir zaman aralığında oldu. Hemen arkasından dizlerim büküldü, düşüyorum, başımı yere vurdum, ama neyse ki canım acımadı. Kendimi uyuşuk ve sersemlemiş hissediyorum, ağır yaralandığımın bilincindeydim, ama olağan anlamında hiçbir ağrım sızım olmadı. ”

Ve iç savaş sırasında insanların değişimleriyle ilgili gözlemleri de şu şekildedir:
” İşçi sınıfı başlamış, ama asla pekiştirilmemiş bir devrime inanıyor, burjuvazi ise korkuyor ve geçici bir süre için işçi kılığında dolaşıyordu. Devrimin ilk aylarında binlerce kişi, hiç kuşkusuz sırf postu kurtarmak için sırtlarına işçi tulumları giyerek devrimci sloganlar haykırmışlardı. Şimdi her şey normale dönüyordu. Yiyecek fiyatları, çalışan nüfusun ücretlerinde herhangi bir paralel yükselme olmaksızın korkunç fırlarken, şık oteller ve lokantalar pahalı yemekleri aç kurtlar gibi yutan zengin insanlarla doluydu. Her şeyin pahalılığından başka, bazı maddelerin kıtlığı da çekiliyordu; ama tabiatıyla, böyle sıkıntılar her zaman zenginden çok yoksulu vurur. Görünüşe bakılırsa lokantalar ve oteller neye ihtiyaçları varsa güçlük çekmeden buluyorlardı, fakat işçi sınıfının oturduğu mahallelerde ekmek, zeytinyağı ve öbür ihtiyaç maddeleri için oluşan kuyruklar yüzlerce metre uzayıp gidiyordu. Önceleri Barselona’ da dilenci bulunmayışı çok çarpıcı gelmişti, şimdiyse sürü ile dilenci var. Ramblas’ ın tepesindeki ince zarif dükkanların dışında yalın ayaklı çocuklar güruhu devamlı olarak her çıkanın çevresinde kümelenmek için bekliyor, yaygaralar kopararak yiyecek artıklarını istiyorlardı. ”

Orwell’ ın 1984 kitabını beğenenlere Aldous Huxley’ in Cesur Yeni Dünya ( Brave New World) ve Ray Bradbury’ nin Fahrenheit 451 adlı kitabını tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s