Kilise’ nin Hedefindeki Adamlardan Biri: Denis Diderot

“ Yasaklanan kitap okunan kitaptır. “

Denis Diderot

1713 yılında Fransa’ da doğan materyalist düşünür. Ailesi tarafından din adamı olması için manastıra gönderilmiştir. Manastırdan ayrıldıktan sonra Paris’ te hukuk eğitimi almıştır. Din eğitiminden sonra hukuk eğitimi de alan Diderot edebiyat, felsefe ve tiyatro alanına yönelmiştir. David Hume, Rene Decartes, Immanuel Kant, Voltaire, Jean-Jacques Rousseau gibi düşünürlerle aynı dönemde yaşamıştır.

Ansiklopedi’ nin fikir babası ve baş editörüdür. Toplumu bilinçlendirmek adına, aydın arkadaşlarıyla beraber oluşturduğu Ansiklopedi yüzünden defalarca hapse atılmış, kitapları yasaklanmıştır. Rönesans ve Reform hareketlerinden sonra Aydınlanma Çağı olarak da bilinen bu dönemde, geleneksel tabuları yıkarak halkı bilgilendirici kitaplar yayınlamıştır.

Din, tanrı, var olma, evrim gibi düşüncelerini belirttiği, bir arkadaşıyla arasında geçen konuşmalarından oluşan Filozofça Düşünceler kitabı yüzünden Kilise’ nin tepkisini çekmiştir. Nasıl çekmesin? Dini ortadan kaldırırsak ön yargılarımızdan kurtuluruz, dinsizler de iyi insanlardır, iyi bir insan olmak için din tek çare değildir, dinin insanlar üzerinde baskı oluşturduğu tarzı düşüncelerini kitaplaştırıp çoğaltırsan kilise de üstüne karabasan gibi çöker.

Kız kardeşi Catherine’ nin gönderildiği manastırda işkencelere ve cinsel istismarlara maruz kalması üzerine kiliseyi cephe alan kitabı Rahibe’ yi ( La Religieuse ) yazmıştır. Rahibe kitabında anlattığı baş karakter Marie Suzanne Simonin isimli genç kızın hikayesi kardeşinin hikayesidir.
Yaşadığı dönemde dile getirdiği düşünceleri, yazdığı kitaplarla Avrupa’ nın din baskısından kurtulma yolunda bir adım da o atmıştır. Bizden 300 yıl önce yaşamış adamın düşüncelerini toplum içinde yüksek sesle söylersek, biz de tıpkı 300 yıl önce hapis yatmış Diderot’ la aynı kaderi(!) paylaşabiliriz. Aman dikkat!

Türk Ceza Kanunu – Madde 216

3- Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

“Umut geleceği hatırlama, mutluluk geçmişi unutma sanatıdır. ”

Denis Diderot

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s