Genç Werther’ in Acıları- Goethe

Dünya klasikleri arasında yer alan Johann Wolfgang Von Goethe’ nin henüz 25 yaşındayken yazdığı Genç Werther’ in Acıları, (Die Leiden Des Jungen Werthers) yayınlandığı dönemde Almanya’ da birçok intihara neden olmuştur. Yaygın olan bir görüş; Goethe’ nin, intihar isteğini Werther ile aşmaya çalışmasıdır.

Werther’ in acılarından bilgilendirici birkaç kesit:

13 MAYIS

Bu yürek kadar günü gününe uymayanını, bu yürek kadar kararsızını görmüş olamazsınız. Kederden hazzın doruklarına, tatlı hüzünden mahvedici aşk acısına geçerken beni sık sık görme sıkıntısını çekmiş olan sana bunları anlatmama gerek var mı?

17 MAYIS

… İnsan aslında karmaşık bir varlık değil. Çoğunluğu zamanın büyük bir bölümünü yaşamak için kullanıyor, geriye kalanı ise, özgür oldukları küçük zaman diliminden öyle korkuyor ki, ondan kurtulmanın her türlü yolunu deniyor. İşte insanın değişmez yazgısı!

20 TEMMUZ

Gerçi dünyadaki bütün işler değersiz, başkaları istiyor diye kendi tutkusunu, kendi gereksinimini dikkate almadan, para, onur ve başka şeyler uğruna kendini yeyip bitiren insan her zaman budalanın biridir.

12 AĞUSTOS

Huzurlu ve akıllı bir insanın talihsiz bir insanın durumunu kavraması, ona cesaret vermeye çalışması boşuna çaba! Bir hastanın başında duran sağlıklı birinin sahip olduğu fiziksel gücün birazını olsun ona geçirememesi gibi.

18 AĞUSTOS

İçime dokunan, dünyanın nadir ama büyük felaketleri, köylerimizi silip süpüren seller, kentlerimizi yutan depremler değil; yüreğimi sarsan, doğanın içinde yer aldığı evrende gizli kalan yok edici güç; komşusunu ve kendisini yok etmeyen hiçbir şey var etmez doğa. Bu nedenle korku içinde başım dönüyor. Yer ve gök, ve onların etrafında faaliyet içinde olan güçler: Gördüğüm; sonsuza kadar önüne geleni yutup geviş getiren bir canavardan başka bir şey değil.

Werther’ in acılarına şahit olmak, onu dinlemek, son yolculuğuna giderken ona eşlik etmek isterseniz hikayenin tamamı kitapçılarda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s