13 Milyar Yıl Öncesinden Gelen Mesaj; Big Bang’in Sesi

Uzay ve evren ile ilgili birçok şey günlük hayattaki çoğu insan için kavraması güç olan konulardır. Işık yılı uzaklıklar, inanılmaz büyüklükteki gök cisimleri ve bunun gibi birçok fenomeni Dünya adında varlığından bihaber olunan küçücük, minnacık sahil kasabasında yaşayan biz canlılar için haliyle normal bir durum.

Fakat bazı fenomenler vardır ki, evrenin neresinde olursanız olun size varlığını hissetirir. Mesala, Big Bang gibi.

1965 yılında Bell Telephone şirketinde bir kaç mühendis uzaydaki radyo freakanslarının ölçümüne yapan bir uydunun tamiri için görevlendirilmişler. Nereden geldiği belli olmayan bir frekans uydunun kayıt yapmasına engel oluyormuş. İlk akıllarına gelen çözüm uydunun yönüne çevirmek olmuş. Nereye çevirdilerse bu rahatsız edici sesten kurtulamamışlar. Daha sonra bunun uydunun kendisinden kaynaklı bir problem olduğunu düşünmüşler. İçine baktıklarından da herhangi bir sorunla karşılaşmamışlar. Kafaları karışan bu iki mühendis, Princeton Üniversitesi’inde Kozmoloji alanında araştırmalar yapan Robert H. Dickte’ten yardım istemişler. Günler süren incelemeler sonunda üzerinde çalıştıkları şeyin bir sorun değil aksine dünyayı sarsacak bir keşif olduğunu anlamışlar. Aslında sorun mühendislerin düşündükleri içten gelen bir freakanstan kaynaklıymış. Kosmosun içinden daha doğrusu Kosmosun kendisinden gelen… Aklı karışmış bu iki mühendisin anlama veremediği parazit aslında Bing Bang’in sesiymiş. Eskiden tüplü televizyon ilk açtığımızda gördüğümüz ve duyduğumuz o kısa süreli parazitlenme gibi bu olaydaki excees radio noise (dış radyo sesi) denilen, Büyük Patlama’yı ve birçok fenomenin varlığını kanıtlayan keşfedilmiş en somut delildir.

Bu keşif teoride kalmış birçok düşünceyi kanıtlamış ki, hepsinden bahsetmeye kalkırşırsak işin altından kalkamayız. Mesela Dinozorların Sessiz Gecesi’nin yazarı Hoimar Von Ditfurt’tan bir kaç alıntı:

Yaklaşık 14 milyar önce bütün bu nebulalar, bu evrende bulunan bütün madde ( ve elbette maddeyle birlikte uzayın tuttuğu mekan) belli bir noktada yoğunlaşmış olmalıydı. Bu noktadan başlayan güçlü bir patlamayla, evren yaklaşık 14 milyar önce varolmaya başladı. Evrenin şişme hareketi de bu patlamanın, günümüzdeki devamından başka bir şey değildir.

Ve mühendislere yardım eden fizikçi Dicke’in üzerinden yıllarca çalıştığı evrenin ilk patlamadan kalan ışınlarla dolu olduğu kuramı gibi:

… bütün bunlardan, bugün evrende, -içinden bugünkü evrenin patlama sonucu çıkıp, şişe şişe günümüzdeki büyüklüğüne ulaştığı- bir ilk noktanın bulunduğu yolundaki yanlış sonucu çıkarmaktan kaçınmalıyız. Biz insanlar için istediği kadar tasarlanması zor olsun, evren kendi dışındaki bir noktadan başlamamıştı, evrenin kendisi bir noktaydı ve patlamayla gelişen bu noktanın kendisiydi. İşte bu nedenle bugün evrenin ilk patlamadan artakalan ışınların yeknesak bir dağılımıyla dolu olduğunu söyleyebiliriz.

Yani kısacası, Büyük Patlama’dan beri yaşadığımız evren o kadar genişlemiş ve mesafaler o kadar artmış ki 13 milyar önce yaşanılan bu patlamanın izi saniyede 300.000 km hızda hareket etmesine rağmen hala kozmosda galaksi galaksi dolanıp, hikayesini anlatmaya devam ediyor.

Kozmosun ücra köşesinde unutulmuş varlığından bi haber olunan bu küçücük ve minnacık sahil kasabasının yaşayanları olarak, bu keşifin bizim için ne kadar özel ve önemli olduğu anlatılamaz. İşin bir diğer güzel yanı, bu olay hala devam etmekte. O yüzden dinleyin kosmosun anlatacaklarını. 13 milyar önce içinde yaşadığınız evrenin doğuşunu anlatan bir hikaye, çok da sıkıcı olmasa gerek.

Daha fazlası için: Dinozorların Sessiz Gecesi

13 Milyar Yıl Öncesinden Gelen Mesaj; Big Bang’in Sesi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s