Deflasyon: Bebek Bakıcılığı Sorunu

Üniversite yıllarında, özellikle İİBF bölümlerinde sıkça adı geçen kavramlardan birisidir deflasyon. Ülke olarak uzun yillardir muzdarip olduğumuz enflasyon kavramının tam tersi anlama sahip olmasi bir çok insanda güzel bir ekonomik olay olduğu hissi yaratabilir. Ama gerçekte öyle midir?

Nobel ödüllü Paul Kragman’ının meşhur ettiği “Bebek Bakıclığı Krizi” hikayesi, deflasyonun aslında ekonomi için ne kadar tehlikeli olduğunu çok güzel bir şekilde açıklamaktadır.

Amerikan Kongre Binası’nın yakınında çalışan bir grup arkadaş, Capital Hill Babysitting Cooperative (Başkent Bebekbakıcıları Kooperatifi) adında bir organizasyon kurmuşlar. Kooperatife üye olan her bir kişi başlangıçta 60 centlik marka alıyor. Para yerine geçen bu markalarla, kooperatif üyesi bir arkadaşını belirli bir süre bebeğinize bakması için tutabiliyorsunuz. Yapılan işin saatine göre, ebeveynler ödemelerini yine bu markalarla yapabiliyorlar. Örnek olarak 2 saatlik bebek bakıcılığın ücreti 8centlik marka, 3 saatlik tarife 12centlik marka, kısacası kooperative üye olurken aldığınız 60 centlik markayla saati 4 centten 15 saatlik bir hizmet alabiliyorsunuz. Daha fazla marka sahibi olmanız için, sizin de diğer üyelerin çocuklarına belirli bir süre bebekbakıcılığı yapmanız gerekiyor. Bir diğer değişle bu ekonomik sistemde bebek bakıcılığı ürün ve hizmet, alınan markalar da ücrettir.

Fakat daha sonra her ekonomide olduğu gibi bu sistem de kaçınılmaz olanla karşılaşır.

Farz edin bir ebeveynsiniz, eşinizle beraber haftasonu için bir kaçamak yapmayı planlıyorsunuz. Aklınıza üyesi olduğunuz kooperatiften bebekbakıcılğı hizmeti almak geliyor ama; elinizde sadece 60centlik marka var ve bununla sadece günü birlik bir kaçamak yapabilirsiniz. Sonra fikrinizden vazgeçiyorsunuz, iki günlük marka biriktirene kadar hiçbir harcama yapmadan bebekbakıcılığı yapmaya karar veriyorsunuz. Lakin bu hayalin peşinde olan yalnız siz değilsiniz. Diğer kooperatif üyeleri de aynı şeyi planlıyor. Hiç bir harcama yapmadan haftasonu kaçamağına yetecek kadar marka biriktirmek istiyor. Peki bu çıkmaz kooperatifi nereye götürecek?

İktisat ile biraz haşır neşir olan kişiler cevabı az çok tahmin etmiştir. Evet bu yaşanan bebebakıcılığı krizi tam olarak deflasyonun tanımıdır. Peki bu kriz nasıl çözülebilir? Her ekonomik durgunlukta olduğu gibi para basılarak. Kooperatif yöneticileri de aynen bunu yapmışlar. Her üyeye fazladan 100 centlik marka vererek sorunu çözmüşler. Böylelikle haftasonu kaçamağı yapmak isyenlerle, şehirde kalıp daha fazla marka biriktirmeyen isteyenler diledikleri şeye kavuşmuş. Eğer deflasyon sorunu yaşayan bir bebekbakıcılığı kooperatifin yöneticisiyseniz, artık yapılması gereken şeyi biliyorsunuz.

Daha fazlası için : The Undercover Economist Strikes Back

Deflasyon: Bebek Bakıcılığı Sorunu” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s