Katil Zanlısı Homo Sapiens Olan Canlı Türlerinden Biri: Diprotodon

‘Hayvanlardan Tanrılara Sapiens’ kitabının yazarı Yuval Noah Harari’ ye göre nesilinin tükenmesinin nedeni sadece iklim değişikliği değildir. Homo Sapiens Avustralya’ ya ayak bastıktan hemen sonra nüfusları hızla azalmıştır. Homo Sapiens’ in ayak bastığı diğer kıtalarda da buna benzer örnekler vardır. Söz Yuval Noah Harari’ de:

“ Gezegenimiz oldukça sık ısınma ve soğuma döngüleri geçirmiştir. Geçtiğimiz bir milyon yıl boyunca ortalama her 100 bin yılda bir buzul çağı yaşandı. Bunların sonuncusu 75 ila 15 bin yıl önce gerçekleşti ve buzul çağlarında genellikle görüldüğü gibi iki noktada zirve yaptı. Biri yaklaşık 70 bin yıl önce, diğeri de 20 bin yıl. dev diprotodonlar avustralya’ da 1,5 milyon yıldan önce ortaya çıktı ve daha önce en az 10 buzul çağını başarıyla atlattı, ayrıca 70 bin yıl önce son buzul çağının ilk zirvesini de atlattı. O halde neden 45 bin yıl önce ortadan kayboldu? Eğer diprotodonlar o dönemde ortadan kaybolan tek büyük hayvan olsaydı bu bir rastlantı olurdu elbette. Ama diprotodonla birlikte Avustralya’ nın büyük faunasının yüzde 90’ ından fazlası yok oldu. Elimizdeki kanıtlar dolaylı sayılabilir, ama Sapiens’ in tesadüfen tam da bütün hayvanlar bir bir ortadan kaybolurken Avustralya’ ya vardığını düşünmek çok güç.

İklim değişiklikleri kitlesel ölümlere yol açtığında deniz hayvanları da kara hayvanları kadar bu durumdan etkilenir. Buna karşın 45 bin yıl önce okyanus faunasında ciddi bir değişiklik görünmüyor. İnsan etkeni, Avustralya’ nın kara hayvanlarının yok oluşuna karşılık yakınlardaki okyanusların burdan etkilenmemesini kolayca açıklayabilir. Gelişmekte olan denizciliğine rağmen, Homo Sapiens hala çok büyük ölçüde karasal bir tehditti.
Avustralya’ daki devasa kırıma benzer yok oluşlar, sonraki bin yıllarda insanlar ne zaman dış dünyanın başka bir bölgesine yerleşse tekrarlandı. Sapiens’ in suçu reddedilemez. Örneğin Yeni Zelanda’ nın zengin faunası ilk insanlar adalara ayak bastıktan çok kısa süre sonra oldukça büyük darbe aldı. Yeni Zelanda’ nın ilk Sapiens yerleşimcileri olan Maoriler, adalara yaklaşık sekiz yüz yıl önce ulaştı. Birkaç yüz yıl içinde yerel büyük faunanın büyük bölümü, tüm kuş türlerinin yüzde 60’ ıyla birlikte yok olmuştu.

Benzer bir son, Kuzey Buz Denizi’ ndeki Wrangell Adası’ nın mamut nüfusunu da vurmuştu. Mamutlar Kuzey Yarımküre’ de milyonlarca yıldan beri çoğalmıştı, ancak Homo Sapiens önce Avrasya’ ya, sonra da Kuzey Amerika’ ya yayıldıkça mamutlar geri çekildi. 10 bin yıl önce dünyada Wrangell başta olmak üzere birkaç uzak ada dışında tek bir mamut kalmamıştı. Wrangell mamutları birkaç bin yıl daha yaşadı, sonra insanların adaya ilk ayak bastıkları dört bin yıl önce birden ortadan kayboldular.
Eğer Avustralya’ daki yok oluş istisnai bir durum olsaydı, insanların lehine şüphe ederdik. Fakat tarihsel kayıtlar Homo Sapiens’ in bir ekolojik seri katil olduğunu gösteriyor. ”

(bkz: hayvanlardan tanrılara sapiens)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s